Sivilce ve Siyah Noktalara Evde Uygulanabilecek Çözümler

Sivilce ve Siyah Noktalara Evde Uygulanabilecek Çözümler

Sivilce ve Siyah Nokta Olan Cildi Temizlerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Sivilce ve Siyah Noktalar için Uzmanlarımızın tavsiyesiyle size önerdikleri peeling türü taneciksiz olandır. Kesinlikle sivilceli cilt tipinde iri taneli peelingleri kullanmamanız gerekmektedir. Cilt temizliğini yaptıktan sonra kağıt havlu ile yüzünüzü kurulamanız gerekmektedir. Tekstil havluları kesinlikle kullanmayınız.

Cildinize tonik uygulaması yaparken kesinlikle cildinizin temiz olması gerekmektedir ve tonik işlemini gerçekleştirirken bas çek hareketlerle yavaş yavaş uygulanmalıdır. Yüzünüzü aşığı yukarı yada sağa sola çekip temizlemeler kesinlikle yanlıştır. Ciltte yaşlanma etkisini hızlandırır.

Sivilceleri Geçirmek İçin Limon Kolonyası

Sivilceleri geçirmek için bir kap içinde 2 çay kaşığı limon kolonyasına 1 tatlı kaşığı bebek pudrası ilave edin ve krem haline gelene kadar karıştırın. Oluşan karışımı yüzünüze sürün. Maske cildinizde kuruyacak, dökülse bile maskeyi durulamayın, bu şekilde bir gece uyuyun. Sabah uyandığınızda akne ve iltihaplı sivilcelerin kuruduğunu göreceksiniz. Maske cildinizde olumlu etki gösterirse, her gün uygulayabilirsiniz.

Kil Maskesi

Sivilcelerden kurtulmak için tabağa yoğurt koyun, üzerine sütü dökün ve sonrada limon suyunu ekleyin. İyice karıştırın, yüzünüze maske halinde uygulayın. 15 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın.

Çay Ağacı Yağı

Piyasadaki bazı markaların toniklerinin içeriğinde bulunan çay ağacı yağı’nı aktarlardan temin edip sivilcelerinize uygulayabilirsiniz. Çay ağacı yağı antibakteriyel özelliği ile sivilcelerinizle mücadele etmenize yardımcı olacak doğal bir yağdır, ancak kesinlikle dahili olarak kullanılmamalıdır.

Sivilce Patladıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Diyelim ki sivilceyi patlattınız. Yüzünüzde bu sefer iz kalmaması için uğraşmanız lazım. Yani sivilce patladıktan sonra, krem ve jellerle beraber orayı temizleyin. Kremle beraber sivilcenin patlamış olduğu yeri güzelce temizlerseniz, orada iz ve sivilceden kaynaklı mikrop da kalmamış olur.

Zerdeçal İçeren Oldukça Etkili Sivilce Maskesi

Genellikle yemeklerde kullanılsa da, zerdeçal içeren, sivilce oluşumuna ve gözaltı morluklarına engel olan bu sivilce maskesi için: 2 yemek kaşığı un, 1 tatlı kaşığı zerdeçal, 1 yemek kaşığı badem yağı, 3 kaşık sütü karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 20 dakika sonra yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi haftada bir kez olmak üzere, düzenli bir şekilde uygulayın.

Sivilceleri yok eden bal maskesi tarifi

1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı portakal kabuğu tozu, 1 çay kaşığı yulaf ezmesini küçük bir karıştırma kabında karıştırın. Maske ile yüzünüzü kaplayın ve 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın. Bu maskeden en iyi sonucu almak için organik bal kullanmanızı tavsiye ederiz. Kullandığınız yulaf ezmesi kahverengi veya beyaz olabilir. Bu sivilce maskesi uygulanırken nazik olunmalıdır.

Patates

Lezzetli yiyeceklerin arasında yer alan patates aynı zamanda sivilceler için ilaç görevi de görüyor. 1 adet patatesi meyve sıkacağında ezip suyunu pamuk yardımı ile sivilceli bölgeye uygulayarak sivilcelerin sönmesini sağlayabilirsiniz. Bu uygulamayı günlük 15 dakika, haftalık 3 gün şeklinde uygulamanız çok daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

 

KAYNAK: 1.2.3.4