Kabarık ve lezzetli Omlet yapmak – taktikler ve tarif

Kabarık ve lezzetli Omlet yapmak – taktikler ve tarif

Profesyonel Omlet Yapmak

Omlet yapmak çok kolay gibi gözüksede bazı taktikleri bilmediğiniz zaman sonu hüsranla bitebiliyor. Tadını ayarlamak pek zor olmasada parçalamadan o harika kıvrık görüntüyü vermek için size birkaç kolay tavsiyemiz olacak.

Özellikle mutfakla arası pek olmayanlar omlet nasıl olsa kolaydır diye hemen işin içine atlamayınız. Hele bir de daha önce hiç denemediyseniz sakın ola misafirlere hava atma gibi bir girişimde bulunmayınız. Yoksa yukarıdaki resimdeki gibi bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

guzel-omlet-yapmak

Kabarık, lezzetli ve parçalanmamış omlet yapmak için:

 1. FAZLA HIZLI ÇIRPMAYIN – Omletimizi hazırlarken kendimizi kaptırıp yumurtaları çok hızlı çırpmıyoruz. Sakin bir şekilde yumurtalar karışıncaya kadar yeterli. Aşırı hızlı çırpılmış yumurtalar parçalanmış omlet olarak pişerler. Tavada toparlamanız zorlaşır.

  cirpici-omlet-yapmak


 2. SU EKLEYİN – Yumurta başına 1 yemek kaşığı su ilave ediyoruz. Yani 2 yumurta ile omlet yapıyorsanız, 2 yemek kaşığı da su ilave etmelisiniz. Eklediğiniz su, yumurtaların bir arada durmasına yardımcı olacak ve daha homojen bir karışım elde etmenizi sağlayacaktır.

  yemek-kasigi-su-omlet-yapmak


 3. SICAK TAVA – Tavamızı mutlaka önceden ısıtmalıyız. Omlet karışımını tavaya dökmeden önce tereyağını iyice eritmeliyiz. Eğer zeytinyağı kullanıyorsanız tavada bir dakika kadar ısınmasını bekleyiniz. Tavanız çok büyük değilse 2 adetten fazla yumurta kullanmayınız. Aksi takdirde yumurtalar tam yayılamayacağı için omletiniz katılaşıp güçlü kabuk oluşturamaz. Bu da parçalanmasına sebeb olur.

  tava-tereyag-omlet-yapmak


 4. SÜT KABARIK YAPAR – Omlet yaparken yumurta başına 1 tatlı kaşığı süt ilave ederseniz omletinizin pişerken kabardığını ve lezzetinin ciddi şekilde arttığını göreceksiniz. Aynı zamanda renginin daha alımlı olmasını da sağlar. Eğer süt sevmiyorsanız yerine maden suyu kullanabilirsiniz.

  milk-pouring-omlet-yapmak


 5. SABIRLI OLUN – Yumurtaları tavaya döktükten sonra bir süre tavayı rahat bırakınız. Omletin kenarları iyice pişsinki parçalanmadan ikiye katlayabilin. Eğer kaşar peynir, sucuk, vesaire gibi eklemeler yapacaksanız önce omletin tavada kalınlaşmasını bekleyin ve diğer malzemeleri sonra ekleyin. Böylece güzel görünümlü, çok lezzetli ve parçalanmamış bir omlet pişirebilirsiniz.

kabarik-omlet-yapmak

İşte size harika bir omlet yapmak için pratik tarif:

 • 2 yumurta

 • 1 tatlı kaşığı süt

 • 1 yemek kaşığı su (süt koyduğumuz için azaltıyoruz)

 • 1 tatlı kaşığı tereyağ

 • Tuz, karabiber

Kolay gelsin ve afiyet olsun.